Inwestorzy na złotym czekają na decyzje EBC
POLECANE KANAŁY: Poznaj naszą ofertę

Inwestorzy na złotym czekają na decyzje EBC

Poranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi mocniejszych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. PLN notowany jest następująco: 4,3213 PLN za euro, 3,9363 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9392 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5785 PLN względe
Na rynku trwa wyczekiwanie na czwartkowe posiedzenie EBC, co widoczne jest również na stabilizacji polskich aktywów. Złoty utrzymuje niedawne zwyżki, oscylując blisko tegorocznych maksimów wobec euro. W przypadku obligacji obserwujemy dalsze zwyżki cen (z okolic 3,05% do aktualnych 2,912%), choć dynamiki ruchu pozostaje ograniczona. Początek tygodnia przyniósł pewne schłodzenie oczekiwań w wyniku słabszych danych makro z Chin. Gorsze odczyty z zakresu handlu zagranicznego zaciążyły wycenom surowców i aktywów powiązanych (m.in. spółki wydobywcze oraz waluty surowcowe) nie przekładając się jednak na wyraźne ruchy na koszyku CEE. Kluczową kwestią pozostaje czwartkowa decyzja M. Draghiego. W przypadku dalszego obniżenia stopy depozytowej oraz zwiększenia programu QE w Strefie Euro dobre nastroje wokół PLN zostaną najprawdopodobniej podtrzymane. Istnieje jednak duże ryzyko zawiedzenia rynkowych oczekiwań (stąd ostatnie ruchy bazujące na realizacji zysków), co w przypadku np. jedynie obniżki stopy depozytowej, może przynieść skokowy spadek wyceny PLN. EBC pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów również na rynku złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych na rynku. NBP poda jedynie raport dot. sytuacji na rynku mieszkaniowym w IV kw. 2015r. Na szerokim rynku inwestorzy śledzić będą m.in. odczyt produkcji przemysłowej w UK czy decyzje BOC oraz RBNZ. W konsekwencji szeroki kalendarz makro nie będzie stanowił dziś większego impulsu dla walut CEE.

Z rynkowego punktu widzenia na parach związanych z PLN obserwujemy relatywną stabilizację kwotowań ze wskazaniem na lokalne próby umocnienia złotego. EUR/PLN oscyluje blisko wsparcia na 4,3150 PLN. CHF/PLN zszedł poniżej 3,94 PLN i znajduje się w okolicy średniej 200 sesyjnej. USD/PLN oscyluje blisko wsparcia na 3,9250 PLN. Wydaje, iż do czasu jutrzejszego posiedzenia EBC zmienności na PLN powinna pozostać ograniczona.


Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ


logo_2 Kontakt

Raporty, wyniki finansowe, akcje, obligacje, umowy, konferencje, analizy, komentarze... Masz dla nas ciekawą informację dotyczącą rynku kapitałowego?
Napisz redakcja@infostrefa.com
lub zadzwoń 22 509 29 50

  • logo1
  • logo2
  • logo3