Jest decyzja rządu w sprawie OFE
POLECANE KANAŁY: Poznaj naszą ofertę

Jest decyzja rządu w sprawie OFE

Premier Donald Tusk przedstawił wybrane rozwiązanie w sprawie otwartych funduszy emerytalnych.Głównym czynnikiem było bezpieczeństwo składek oraz wypłat. Część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS, część akcyjna zostaje w OFE.
Premier: w rozwiązaniach ws. OFE braliśmy pod uwagę sprawę długu publicznego.
"Rosnący dług publiczny uniemożliwiłby skok cywilizacyjny" - powiedział premier Tusk na specjalnej konferencji prasowej. Rząd kierował się potrzebą dożywotniego zabezpieczenia wypłaty emerytur, do czego "OFE nie są przygotowane"

Część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS. Szef rządu zapewnił, że bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej zostanie w 100% zagwarantowane. W Funduszach pozostanie część akcyjna składek. Składka do inwestowania przez OFE zostanie obniżona do 2.92%.

10 lat przed przejściem na emerytury składki będą przekazane do ZUS na przygotowanie emerytur. W 2014 do ZUS zostanie przekazana pierwsza transza środków za przyszłych  emerytów, którym zostało mniej niż 10 lat do końca pracy. Wysokość przekazanej kwoty dla całego systemu OFE szacuje się na ok.10 mld zł.

 Rząd chce aby opłaty za obsługę systemu emerytalnego były niższe o 50%. Dotyczy to zarówno OFE jak i ZUS.
logo_2 Kontakt

Raporty, wyniki finansowe, akcje, obligacje, umowy, konferencje, analizy, komentarze... Masz dla nas ciekawą informację dotyczącą rynku kapitałowego?
Napisz redakcja@infostrefa.com
lub zadzwoń 22 509 29 50

  • logo1
  • logo2
  • logo3