W ostatnim czasie wiele osób posiada własne konto w banku. Takie konto daje wiele możliwości.

 1. Po pierwsze na konto wpływa nasza wypłata;
 2. Po drugie możemy dysponować własnymi pieniędzmi;
 3. Po trzecie możemy z takiego konta opłacać rachunki;
 4. Po czwarte możemy kupować rzeczy przez internet i opłacać je za pomocą przelewu;
 5. Po piąte możemy założyć dodatkowe konto oszczędnościowe, gdzie możemy zaoszczędzić parę groszy.

Wielu rodziców widząc tyle plusów z posiadania konta, zakłada je również swoim pociechom. Poniżej opiszę czy istnieją konta dla młodych oraz, czy się opłacają.

Konto dla młodych

Każda osoba młoda, która posiada konto może je użytkować na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystywane jest do płacenia za zakupy na aukcjach. A także w sklepach internetowych. A także można doładować komórkę nie ruszając się sprzed komputera. Osoba młoda posiadająca przy sobie kartę płatniczą nie musi nosić gotówki w portfelu.

Chcąc wybrać odpowiednie konto dla młodych warto wcześniej zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy;
 • czy oferta jest zrozumiała, przejrzysta tabela opłat i serwis internetowy banku;
 • swoboda dostępu do pieniędzy (bankomaty, aplikacje mobilne, bankowość internetowa). Ważnym aspektem rachunku dla nastolatka jest bezpieczny system transakcyjny. Powinien on z jednej strony zapewnić młodym klientom szybki i intuicyjny dostęp do pieniędzy. Z drugiej — umożliwić rodzicom nadzór nad finansowymi poczynaniami pociechy. Warto więc sprawdzić, czy możemy zarządzać rachunkiem nastolatka za pomocą aplikacji. Czy jednak musimy w tym celu otworzyć w danym banku własne konto;
 • dodatkowe korzyści z posiadania konta (rabaty, promocje, oferty specjalne). Wiele banków umożliwia młodym klientom skorzystanie z dodatkowych usług i profitów. Należą do nich:
  • płatności mobilne typu HCE i BLIK;
  • gadżety z funkcją zbliżeniową np. naklejki lub breloczki;
  • kody rabatowe, promocje w wybranych sklepach, mini konkursy;
  • doładowanie telefonu przez SMS;
  • przelewy na e-mail i numer telefonu;
  • możliwość skorzystania z cashbacku;
 • opinie innych użytkowników konta.

Konto młodzieżowe

Dużym atutem kont młodzieżowych jest ich aspekt edukacyjny. Dziecko uczy się racjonalnie gospodarować budżetem i poznaje podstawowe operacje finansowe. Może kupić przez Internet ulubioną grę komputerową. Lub zapłacić za bilety do kina, skorzystać z bankomatu lub wykonać przelew. Jest to wiedza, która z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu pociechy. Taka osoba może również oszczędzać pieniądze na koncie. A później przeznaczyć te pieniądze na wymarzony kurs angielskiego, jazdy konnej. Lub za parę lat na prawo jazdy. Taki młody człowiek potrzeb może mieć bardzo dużo.

Przed wyborem rachunku warto wcześniej określić również, czy konto ma pełnić funkcję „bankowej skarbonki”. Gdzie dziecko będzie odkładało swoje oszczędności, czy raczej posłuży mu do prostych transakcji. Takich jak drobne zakupy czy wypłata gotówki. Dzięki temu łatwiej podejmiemy decyzję i wybierzemy konto odpowiadające naszym potrzebom.

Share