LOADING

Wpisz aby wyszukać

Mądre zasady zarządzania portfelem inwestycyjnym

Artykuły

Mądre zasady zarządzania portfelem inwestycyjnym

Share
zasady inwestowania na giełdzie

Portfel inwestycyjny jest ważnym elementem osiągnięcia wymarzonej przyszłości finansowej, ale bez skutecznego zarządzania tym portfelem, pożądany wynik może być zagrożony.

Oto nasze cztery najważniejsze zasady zarządzania portfelem, których każdy inwestor powinien przestrzegać.

Współpracuj z zaufanym doradcą finansowym

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebują zewnętrznego źródła pomocy w zarządzaniu swoimi inwestycjami, zwłaszcza w czasach, gdy samodzielne inwestowanie nigdy nie było łatwiejsze. Ci, którzy mają talent, chęci, zaangażowanie i dyscyplinę, z pewnością mogą zarządzać sprawami samodzielnie, ale współpraca z zaufanym doradcą może być znacznie bardziej skutecznym podejściem.

Doradca finansowy może wnieść wartość dodaną w pełnym spektrum dobrobytu finansowego, w tym wartość portfela, wartość finansową, a nawet wartość emocjonalną. Co więcej, liczne badania wykazały, że współpraca z doradcą, a nie samodzielne inwestowanie, przynosi wymierny wzrost zwrotu.

Przykładowo, jedno z badań przeprowadzonych przez Vanguard na ponad 58 000 samodzielnie zarządzanych kont IRA wykazało, że inwestorzy, którzy zmienili swoją strategię tylko raz w ciągu pięciu lat, odnotowali co najmniej ośmioprocentowy spadek wyników inwestycyjnych*.

Inwestuj zgodnie z określonymi długoterminowymi celami finansowymi

„Oszczędzanie na emeryturę” to szczytny cel, ale czy jest on wystarczająco konkretny? To samo dotyczy „budowania bogactwa”. Jak dokładnie ma wyglądać emerytura? Co chciałbyś osiągnąć dzięki swojemu bogactwu? Jakie dziedzictwo chcesz po sobie pozostawić?

Jak najdokładniejsze zdefiniowanie tego, jak ma wyglądać Twoja finansowa przyszłość, w dużej mierze określi skład Twojego portfela i będzie nieocenionym przewodnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Twój doradca zapewni również, że alokacja aktywów będzie zgodna z Twoimi celami.

To powiedziawszy, zdaj sobie sprawę, że cele finansowe, które nakreślisz dzisiaj, nie muszą być ustalone w kamieniu, aby rozpocząć proces zarządzania portfelem. Nawet jeśli później dokonasz zmian w swoich celach w zależności od rodziny, pracy lub innych okoliczności życiowych, nadal dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie działań.

Zrównoważ odpowiednio czas i ryzyko

Alokacja aktywów w portfelu inwestycyjnym zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

Po pierwsze, horyzont czasowy (czyli ile lat pozostało do wykorzystania zysków z inwestycji do sfinansowania swoich celów).
Po drugie, poziom tolerancji ryzyka (zdolność i gotowość do utraty części lub całości inwestycji w perspektywie większych długoterminowych zysków).

Niektórzy inwestorzy zbyt długo trzymają się zbyt agresywnych inwestycji. Twój doradca finansowy będzie w stanie wybrać dla Ciebie odpowiednią alokację aktywów – i w razie potrzeby zmienić jej proporcje – aby pomóc Ci zminimalizować ryzyko na każdym kroku na drodze do osiągnięcia Twoich celów.

Nie pozwól, by emocje dyktowały Twoje decyzje inwestycyjne

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w oparciu o strach, chciwość, a nawet optymizm może kosztować wiele. Inwestowanie – niezależnie od narzędzia – prawie zawsze wiąże się ze zmiennością, spadkami i wzrostami. Wahania są naturą bestii, więc spodziewaj się ich i trzymaj się swojego planu, zamiast porzucać go w oparciu o to, co robi rynek w danym momencie.

Twój doradca może pomóc Ci nie tylko stworzyć długoterminową strategię; może również zapewnić, że będziesz się jej trzymał i zapewnić niezbędny spokój ducha, wraz z danymi, które pomogą Ci uświadomić sobie mądrość związaną z przyjęciem długiej perspektywy.

Następny artykuł

Następny